Turizmin Milliyeti Olmaz

2017 yaz sezonunun geçen yıla göre daha iyi geçtiği açık. Rus turistlerin yeniden gelmeye başlaması, Ukraynalıların ülkemize kimlikleriyle girebilmesi ve talebin yavaş da olsa yeniden canlanmaya başlaması önemli göstergeler. Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi krizin de geçici olacağını, yapılmış sözleşmeleri çok olumsuz etkilemeyeceğini umuyorum. Siyasi krizler çıkar ve çözülür. Turizm ise günümüz insanlarının en önemli özgürlüklerinden birinin; seyahat özgürlüğünün kapsamına giren bir olgu. Nitekim Yunanistan’ın Kos Adası’nda iki kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan depremde de turizmin milliyeti olmadığını yaşayarak gördük. Yunanistan’ın Göç, İçişleri Ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Dimitris Avramopoulos’a taziyelerimizi ilettiğimde, o da “Birbirlerine hep destek olan iki komşu Türk ve Yunanlar’ın arasındaki ilişkilerin daha barışçıl, istikrarlı ve samimi olması için her zaman çalışmalara devam edilmesi gerektiğini” vurgulayan bir cevap göndererek bunu doğrulamıştı. Bu arada Çanakkale Valiliği ile 2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi ve yapılabilecek projeler hakkında görüşüyoruz...

Geçtiğimiz Temmuz içinde, Japonya ve Türkiye arasındaki ikili turizm ilişkileri üzerinde çalıştık. Japonya’nın en önemli gazetelerinden biri olan “Asahi Shimbun” gazetesi de benimle bir röportaj yaptı. Ağustos başında Avrupa genelinde 8500 civarında seyahat acentasını çatısı altında bulunduran QTA (Quality Travel Alliance) Başkanı Thomas Bösl, Birliğimizin Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. ATTAL Başkanı Jean Abboud ile de Türkiye ve Lübnan arasında hali hazırda devam eden ikili turizm ilişkileri ve ortak projeler geliştirilmesine yönelik bir görüşme yaptık.

Öte yandan paylaşmak istediğim iki haber daha var: 

Birliğimiz Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Türkiye adına Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Dünya Seyahat Acentaları Birliği Federasyonu’nun (UFTAA) İtalya’nın Salerno kentinde 25 Temmuz 2017 tarihinde düzenlenen Yönetim Kurulu toplantısına katıldı ve bu toplantıda UFTAA Global Turizm Ofisi’nin İstanbul'da açılması karara bağlandı.

Birliğimiz Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Numan Olcar ise TÜRSAB’ı temsilen, UFTAA’nın Salerno’daki 26 Temmuz 2017 tarihli, IATA konulu toplantısına katıldı ve “Dünya ve Türkiye Turizmindeki Gelişmeler” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Başaran ULUSOY 

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı