ENFORMASYON MEMURLUĞU ENFORMASYON MEMURLUĞU YABANCI DİL SINAVI VE MÜLAKATI HAKKINDA DUYURU

 1. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 46. ve devamı maddeleri uyarınca yapılacak; Enformasyon Memurluğu, Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınav ve mülakatı TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından düzenlenecektir. Sınav öncesi gerçekleştirilecek olan online hazırlık eğitimleri, TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesinde yer alan “TÜRSAB Akademi” içerisindeki “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” alanından 25 Ekim-27 Kasım 2021 tarihleri arasında katılımcılarımızın online sınava hazırlanmaları için ücretsiz sunulmuştur.
   

Başvuru Tarihleri : 25 Ekim 2021-25 Kasım 2021 tarihleri arasında katılımcılarımız tarafından online  yapılacaktır.
 

Online Enformasyon Memurluğu Sınavı: 28 Kasım 2021 tarihinde 13:00-14:00 saatleri arasında yapılacaktır.
 


Online Enformasyon Memurluğu Sınav Tarihi                                   28 Kasım 2021 Saat :13:00-14:00

Online Yabancı Dil Sınav Tarihi                                                          4-5 Aralık 2021

Online Yabancı Dil Mülakat Tarihi                                                      18-19 Aralık 2021


 1. Enformasyon Memurluğu Sınavı; Turizm bilgisi, Turizm coğrafyası, Turizm Ekonomisi ve Pazarlaması konularından Türkçe olarak yapılacak, sınavda başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.
 2. Enformasyon Memurluğu Türkçe sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavında da başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.
 3. Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavı ve mülakatı; İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Fransızca, Çince dillerinden yapılacak olup, katılımcılarımız online başvuru formunu doldurdukları esnada seçmiş oldukları dilden yabancı dil sınavı ve mülakatına girebileceklerdir.
 4. Sınavlara 18 yaşını tamamlamış olanlar katılabilir. Başvurular online gerçekleştirilecektir.
 5. Online Başvuru Formu doldurulduktan sonra sisteme yüklenmesi gereken belgeler:
 • Yeni çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı görseli,
 • Sınav harcının yatırıldığına dair dekont,
 • Acenta yetkilisi ise imza sirküleri veya bilgilerinin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi ; çalışanı ise SGK belgesi.
 • Daha önce Enformasyon Memurluğu Başarı Belgesi almış olup; sadece yabancı dil başarı belgesi almak isteyen katılımcıların, Enformasyon Memurluğu Türkçe Başarı Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
 • Türkçe Enformasyon Memurluğu belgesi olmayan adayların 28 Kasım 2021 tarihinde Enformasyon Memurluğu sınavına katılmaları zorunludur. Aksi takdirde adaylar 4-5 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan yabancı dil sınavına katılma hakkını kaybederler.
 • Sınava katılacak yabancı uyruklu kişiler, çalışma izinlerini veya oturma izinlerini ibraz etmek durumundadır.
 • TÜRSAB üyesi işletme belgesi sahibi seyahat acentaları sahipleri ve/veya çalışanları dışındaki katılımcılar için sınav harcı 250-TL’dir. Sınav harçları aşağıda belirtilmiş olan banka hesabına her katılımcı için ayrı ayrı yatırılacaktır.
 • TÜRSAB üyesi işletme belgesi sahibi seyahat acentaları sahipleri ve/veya çalışanları için sınav ücreti; üyelerimize özel %50 indirimli olarak 125-TL’dir. Üyelerimizin ilgili indirimden yararlanabilmesi için; acenta banka hesapları üzerinden sınava girecek katılımcı ismini belirtilerek ödemelerini yapmaları önem arz etmektedir.
 • Birden fazla katılımcı için toplu harç yatırılamaz.
 • Bir başkası adına ödeme yapılamaz. Seyahat Acentası haricindeki tüm ödemeler; sınava girecek katılımcının şahıs hesabından yapılacaktır.
 • Mücbir sebep kapsamına girmeyen hiçbir ödeme iade edilemez.

 

HESAP BİLGİLERİ

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Banka Adı / Şube-Kodu: VAKIF BANK / FULYA–S00728

Banka IBAN / Hesap Numarası: TR440001500158007309969881 / 00158007309969881

 

ONLİNE BAŞVURU SÜRECİ

 1. Tüm istenilen belgeleri sağlayan adaylarımızın, sınav başvurusu için https://akademi.tursab.org.tr  adresinde yer alan TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi üzerinden kullanıcı hesaplarını 25 Kasım 2021 tarihine kadar oluşturmaları ve sisteme giriş yaparak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 2. TÜRSAB Akademi Online Sınav Sistemi hesabı bulunan adaylar https://akademi.tursab.org.tr  adresine girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme girebilir, henüz bir hesabı bulunmayan adaylar ise;“Kayıt Ol” butonuna tıklayarak hesaplarını oluşturabilirler.
 3. Online Sınav Sistemine giriş yapan adaylar “Yeni Başvuru & Mevcut Başvurularım” seçeneğine tıklayarak başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurup, formun altında yer alan yükleme seçenekleri ile istenilen belgeleri forma ekleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. (Talep edilen belgelerin online başvuru formuna yüklenmek üzere önceden JPG formatında hazırlanması, başvuru aşamasında adaylara zaman kazandıracaktır.)
 4. Tamamlanan başvurular en kısa sürede değerlendirilecek ve sonucu e-mail üzerinden adaylara bildirilecektir.
 5. Adaylar online sınava başvuru sırasında oluşturdukları TÜRSAB Akademi Online kullanıcı hesapları ile giriş yapacağından, hesap bilgilerini kaybetmemeleri önem teşkil etmektedir.
 6. 28 Kasım 2021 tarihinde yapılacak Online Enformasyon Memurluğu Sınavı için kişiler başvuru yaptıkları esnada kendi belirlemiş oldukları parola ile sisteme girerek online Enformasyon Memurluğu sınavını başlatabileceklerdir.
 7. 28 Kasım 2021 tarihinde düzenlenecek olan Online Enformasyon Memurluğu sınavında 70 ve üstü puan alan katılımcılarımız, 4-5 Aralık 2021 tarihinde düzenlenecek olan Online Yabancı Dil Sınavına girme hakkına sahip olabileceklerdir.
 8. 4-5 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılacak Online Yabancı Dil sınavı ve 18-19 Aralık 2021 tarihleri arasında zoom yöntemiyle yapılacak Online Yabancı Dil Mülakat süreci sonrasında; yabancı dil sınavı ve mülakatı ortalaması 70 puan ve üstü olan katılımcılarımız “Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil’’ sertifikasını almaya hak kazanacaktır.  
 9. Katılımcılarımız; başarı sertifikalarını süreç tamamlandığında sistem üzerinden online olarak alabileceklerdir.
 10. Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 48. maddesi uyarınca Enformasyon Memurluğu sınavına katılacak adaylar için online sınav hazırlık eğitimi ve soru bankaları TÜRSAB web sitesi içerisinde bulunan “Kurumsal” sekmesinde yer alan “TÜRSAB Akademi” içerisindeki “Enformasyon Memurluğu Online Hazırlık Eğitimleri” alanından 25 Ekim-27 Kasım 2021 tarihleri arasında katılımcılarımızın online sınava hazırlanmaları için ücretsiz sunulmuştur.
 11. Katılımcılarımız Online Enformasyon Memurluğu ve Online Enformasyon Memurluğu Yabancı Dil sınav sonuçlarını ve online sertifikasını web sayfamızdaki duyuruları takip ederek öncesinde kendi oluşturmuş oldukları parola ile öğrenebileceklerdir.
 12. Tüm Türkiye’de eş zamanlı online sınav başlatılacağı için; mücbir sebep bulunmadıkça (rapor ile belgelenmedikçe) mazeretler kabul edilemeyecektir.
 13. Katılımcılarımızın sınav süreciyle ilgili soruları olması durumunda, akademi@tursab.org.tr mail adresinden iletişime geçmeleri yeterlidir.

TÜM HABERLER
03  Aralık  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
03  Aralık  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
02  Aralık  2021
Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi Kapsamında Düzenlenen Başkanlar Ot...
HABERİ OKU
02  Aralık  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya, 15. Travel Turkey İzmir Turizm Fu...
HABERİ OKU
02  Aralık  2021
TTI Outdoor Fuarı Açılış Töreniyle Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı
HABERİ OKU
29  Kasım  2021
Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, TÜRSAB Genel Merkezi’mizi Ziyaret...
HABERİ OKU
29  Kasım  2021
Vefat ve Başsağlığı
HABERİ OKU
26  Kasım  2021
TÜRSAB Heyeti, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile Bir Araya ...
HABERİ OKU
TÜM DUYURULAR
02  Aralık  2021
14 Aralık 2021 DEİK Türkiye – Azerbaycan – Gürcistan VI. İş Forumu Hakkında Duy...
HABERİ OKU
01  Aralık  2021
Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi Canlı Yayınları
HABERİ OKU
01  Aralık  2021
Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya Bloomberg HT’ye Konuk Oluyor
HABERİ OKU
01  Aralık  2021
Restorasyonu Tamamlanan Beylerbeyi Sarayı’nın Ziyarete Açılması Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
29  Kasım  2021
9 Aralık ‘Investing in the Creative Industries’ Etkinliği Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
27  Kasım  2021
Kültür Keşifleri Canlı Yayını 30 Kasım Salı | 16.00
HABERİ OKU
25  Kasım  2021
İskandinav ve Baltık Bölgesi 7 Ülke Sanal Sağlık Turizm Fuarı Hakkında Duyuru
HABERİ OKU
25  Kasım  2021
T.C. Ticaret Bakanlığı Uzak Ülkeler Hizmet İhracatı Stratejisi Çalışması Anketi...
HABERİ OKU